Musluk Tamiri

Uzun kullanımından dolayı yıpranmış, eskimiş ya da uzun süredir değiştirilmemiş musluklar akıtma ve damlatma yapabilmektedir. Bu tarz durumlarda tesisatçının mutlaka musluğu görmesi gerekmektedir. Aç kapa musluk ve batarya adlarıyla bilinen mix bataryaların tamiri uzmanlık gerektirmektedir. Aç-kapa bataryalar hassas olduklarından musluğa oldukça hassas yaklaşmanız gerekmektedir. Tesisatçı lavabo musluk tamiri işlemini sorunun kaynağına inerek oldukça dikkatli bir şekilde tamiri gerçekleştirmelidir.

 Batarya Türleri Nelerdir?

 İki tip batarya türü bulunmaktadır. Birisi evye(lavabo) bataryası bir diğeri de duş bataryasıdır. Günümüzde bataryalarda sıklıkla arızalar karşımıza çıkabilmektedir. Bunun sonucunda da musluk da su kaçıntısı olabilmektedir. Bu sebeple o bataryayı kapatıp kullanamama durumu ile karşılaşabilmekteyiz. Göbeğin gevşemesi ya da yalama olması sonucunda bu sorunla karşılaşılmaktadır. Bunun için musluğun göbeğini değiştirerek lavabo musluk tamiri yapılmaktadır. Ama göbeği değiştirmek yerine musluğu tamamen değiştirmek daha mantıklı ve daha garantidir.

 Musluk Değişiminin Hangi Durumlarda Yapılması Gerekmektedir?

 Sorunun kaynağında musluk değişimi gerektiği durumlarda İngiliz anahtarı ve tornavidaya ek olarak uygun bir musluk başına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç durumunda yapılması gereken İngiliz anahtarı aracılığı ile musluk başını tamamen yerinden çıkartmanız gerekmektedir. Yeni alınan musluk başının etrafına ince şeridi (teflonu) sardıktan sonra tekrardan yerine takmanız gerekmektedir. Takılan başlığın tornavida aracılığıyla sabitlenmesi gerekmektedir. Ardından vanayı açıp kısa süre beklemenin ardından musluğun çalıştığı gözlemlenecektir. Bu seviyelerle lavabo musluk tamiri yapılmaktadır.

  Musluk Nasıl Takılmaktadır?

 Musluğun değiştirilmesi için öncelikle banyo veya tuvaletteki ana vanadan suyun kesilmesi gerekmektedir. Ardından Musluğun anahtar yardımıyla saat yönünün tersine doğru çevrilmesi gerekmektedir. Yeni takılacak olan musluğa keten veya teflon bant sarılmalıdır. Yeni musluğun önceden birkaç tur çevrilmesi yapılarak kontrol edilmelidir. Çevirirken sonuna kadar sıkılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ardından yeni musluk kontrol işleminden sonra yavaşça saat yönüne çevirerek takılmalıdır. Musluğun takma işlemi sırasında biraz sıkışması yeterli olmaktadır.

 Lavabo Musluk Fiyatları Ne Aralıkta Değişmektedir?

 Lavabo musluk fiyatları büyük ölçüde değişiklik gösterebilmektedir. Firmadan firmaya değişiklik gösterilmesi de fiyat farklarını ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle firmalar tamamen araştırılarak alışveriş yapılmalıdır.